Tag Archives: Game Awards

What Remains of Edith Finch wins BAFTA Best Game Award

The 2017 BAFTA British Acadamy Game Awards were held last night and TiX favourite What Remains of Edith Finch took away the prize for Best Game. Hellblade: Senua’s Sacrifice was another big winner on the night, taking home a whopping FIVE awards, including Artistic Achievement and Best British Game. The ceremony was hosted by Dara Ó Briain at Troxy, London.

What Remains of Edith Finch is the second game from BAFTA-winning developer Giant Sparrow Studios who previously won for The Unfinished Swan in the debut game category in 2013.

Hellblade: Senua’s Sacrifice, which explores the titular character’s struggle with mental health issues, won Artistic Achievement, Audio Achievement, British Game, Game Beyond Entertainment and Melina Juergens won in the Performer category for her role as Senua.

Super Mario Odyssey, the 3D platform game from Nintendo, won Game Design and Family. Another eight games were winners on the night. The hand-drawn story puzzle game, Gorogoa, won Debut Game. Following its win at last year’s awards for Multiplayer, the team-based first-person shooter Overwatch won Evolving Game. Golf Clash, the real-time multiplayer game, won Mobile Game. The Legend of Zelda: Breath of the Wild, the action-adventure game, won the BAFTA for Game Innovation. The role-playing game Divinity: Original Sin 2 won in Multiplayer. Cuphead, the run-and-gun indie game, won in Music. Night in the Woods, the adventure game focusing on exploration, story and character, won the BAFTA for Narrative. The action role-playing game Horizon Zero Dawn won for Original Property.

The Fellowship was presented to Tim Schafer in recognition of his outstanding creative contribution to the industry and for his illustrious career in game design.

You can click the links to read our reviews for both What Remains of Edith Finch and Hellblade: Senua’s Sacrifice.

The BAFTA YouTube site is a great visit for interviews and to see the awards in full.

The full list of winners (in bold) and nominees are below.

ARTISTIC ACHIEVEMENT
CUPHEAD Development Team – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA Development Team – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Development Team – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
UNCHARTED: THE LOST LEGACY Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

AUDIO ACHIEVEMENT
CALL OF DUTY: WORLD WAR II Development Team – Sledgehammer Games/Activision
DESTINY 2 Development Team – Bungie/Activision
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE David Garcia Diaz – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
STAR WARS BATTLEFRONT II Development Team – DICE/Electronic Arts
UNCHARTED: THE LOST LEGACY Development Team – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

BEST GAME
ASSASSIN’S CREED ORIGINS Development Team – Ubisoft Montreal/ Ubisoft
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Development Team – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
SUPER MARIO ODYSSEY Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Development Team – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

BRITISH GAME
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Development Team – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd

MONUMENT VALLEY 2 Development Team – ustwo games/ustwo games
REIGNS: HER MAJESTY Leigh Alexander, François Alliot, Arnaud De Bock – Nerial Ltd/ Devolver Digital
THE SEXY BRUTALE Charles Griffiths, James Griffiths, Tom Lansdale – Cavalier Game Studios and Tequila Works/ Tequila Works
SNIPER ELITE 4 Development Team – Rebellion/ Rebellion
TOTAL WAR: WARHAMMER II Development Team – Creative Assembly/ SEGA

DEBUT GAME
CUPHEAD Development Team – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA Development Team – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HOLLOW KNIGHT Development Team – Team Cherry/Team Cherry
NIGHT IN THE WOODS Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/Finji
THE SEXY BRUTALE Charles Griffiths, James Griffiths, Tom Lansdale – Cavalier Game Studios and Tequila Works/Tequila Works
SLIME RANCHER Development Team – Monomi Park/Monomi Park

EVOLVING GAME
CLASH ROYALE Development Team – Supercell/ Supercell
FINAL FANTASY XV Hajime Tabata – Square Enix/ Square Enix
FORTNITE Development Team – Epic Games/ Epic Games
OVERWATCH Development Team – Blizzard Entertainment/ Blizzard Entertainment
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS Development Team – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
TOM CLANCY’S RAINBOW SIX SIEGE Development Team – Ubisoft Montreal/ Ubisoft

FAMILY
JUST DANCE 2018 Development Team – Ubisoft Paris/ Ubisoft
LEGO WORLDS Development Team – TT Games/ WB Games
MARIO + RABBIDS KINGDOM BATTLE Development Team – Ubisoft/ Ubisoft
MONUMENT VALLEY 2 Development Team – ustwo games/ustwo games
SNIPPERCLIPS Development Team – SFB Games/ Nintendo
SUPER MARIO ODYSSEY Development Team – Nintendo EPD/Nintendo

GAME BEYOND ENTERTAINMENT
BURY ME, MY LOVE Development Team – The Pixel Hunt & Fig/ ARTE & Playdius
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Development Team – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
LAST DAY OF JUNE Massimo Guarini, Elia Randon, Andrew Thompson – Ovosonico/505 Games
LIFE IS STRANGE: BEFORE THE STORM Development Team – Deck Nine Games, Square Enix/Square Enix
NIGHT IN THE WOODS Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji
SEA HERO QUEST VR Matthew Hyde, Max Scott-Slade, Hugo Scott-Slade – Glitchers/ Glitchers

GAME DESIGN 
ASSASSIN’S CREED ORIGINS Development Team – Ubisoft Montreal/ Ubisoft
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
NIER AUTOMATA Development Team – Platinum Games; Square Enix/ Square Enix
SUPER MARIO ODYSSEY Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Development Team – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

GAME INNOVATION
GOROGOA Development Team – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Development Team – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
NIER AUTOMATA Development Team – Platinum Games; Square Enix/Square Enix
SNIPPERCLIPS Development Team – SFB Games/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Development Team – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

MOBILE GAME
BURY ME, MY LOVE Development Team – The Pixel Hunt & Fig/ ARTE & Playdius
GOLF CLASH Paul Gouge, Alex Rigby, Gareth Jones – Playdemic/Playdemic
GOROGOA Development Team – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
KAMI 2 Development Team – State of Play/State of Play
MONUMENT VALLEY 2 Development Team – ustwo games/ustwo games
STRANGER THINGS: THE GAME Development Team – BonusXP, Inc./BonusXP, Inc.

MULTIPLAYER
DIVINITY: ORIGINAL SIN 2 Development Team – Larian Studios/ Larian Studios Games

FORTNITE Development Team – Epic Games/ Epic Games
GANG BEASTS Development Team – Boneloaf/ Double Fine Productions
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS Development Team – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
SPLATOON 2 Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
STAR TREK BRIDGE CREW Development Team – Red Storm Entertainment/ Ubisoft

MUSIC
CUPHEAD Development Team – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.

GET EVEN Development Team – The Farm 51/ Bandai Namco Entertainment Europe
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE David Garcia Diaz, Andy LaPlegua – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD Development Team – Nintendo EPD/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Jeff Russo – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

NARRATIVE
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE Tameem Antoniades – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
NIGHT IN THE WOODS Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji
TACOMA Steve Gaynor, Karla Zimonja – Fullbright/ Fullbright
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Development Team – Giant Sparrow/Annapurna Interactive
WOLFENSTEIN II: THE NEW COLOSSUS Jens Matthies, Tommy Tordsson Björk, Tom Keegan – Machine Games/ Bethesda

ORIGINAL PROPERTY
CUPHEAD Chad Moldenhauer, Jared Moldenhauer – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA Development Team – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HORIZON ZERO DAWN Development Team – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
NIGHT IN THE WOODS Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS Development Team – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH Development Team – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

PERFORMER
ABUBAKAR SALIM as Bayek in Assassin’s Creed Origins
ASHLY BURCH as Aloy in Horizon Zero Dawn
CLAUDIA BLACK as Chloe Frazer in Uncharted: The Lost Legacy
LAURA BAILEY as Nadine Ross in Uncharted: The Lost Legacy
MELINA JUERGENS as Senua in Hellblade: Senua’s Sacrifice
VALERIE ROSE LOHMAN as Edith Finch in What Remains of Edith Finch

[Live Coverage] The Game Awards 2017

It is that time of the year again! The Oscars of gaming. The Game Awards 2017. We here at TiX are looking forward to the event, and I’ll be consuming a lot Orange Lucozade to watch and cover the event. If you are going to be watching the event live, then I encourage you to watch it via Mixer with me! It can also be found here on YouTube. Along with the awards, of which there are plenty, there will be announcements of new games. Details provided about already known titles, like Sea of Thieves, and more!

Special Award

Industry Icon – Carol Shaw

Nominees for the 2017 Game Awards are as follows:

Game of the Year
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Persona 5 (Atlus)
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corp.)
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)

Best Game Direction
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games)
Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD)
Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda)

Best Narrative
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Tameem Antoniades, Elizabeth Ashman-Rowe / Ninja Theory)
Horizon Zero Dawn (John Gonzalez / Ninja Theory)
NieR: Automata (Yoko Taro, Hana Kikuchi, Yoshiho Akabane / Platinum Games)
What Remains of Edith Finch (Ian Dallas / Giant Sparrow)
Wolfenstein II: The New Colossus (Jen Matthies, Tommy Tordsson Bjork / MachineGames)

Best Art Direction
Cuphead (Studio MDHR Entertainment)
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Persona 5 (Atlus)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)

Best Score / Music
Cuphead (Kristofer Maddigan)
Destiny 2 (Mike Salvatori, Skye Lewin, C Paul Johnson)
NieR: Automata (Keiichi Okabe, Keigo Hoashi) 
Persona 5 (Shoji Meguro)
Super Mario Odyssey (Naoto Kubo, Shiho Fujii, Koji Kondo)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Manaka Kataoka, Yasuaki Iwata)

Best Audio Design
Destiny 2 (Bungie)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)

Best Performance
Ashly Burch, Horizon: Zero Dawn (As Aloy)
Brian Bloom, Wolfenstein II: The New Colossus (as BJ Blazkowicz)
Claudia Black, Uncharted: The Lost Legacy (as Chloe Frazer)
Laura Bailey, Uncharted: The Lost Legacy (as Nadine Ross)
Melina Juergens, Hellblade (as Senua)

Games for Impact
Bury Me, My Love (The Pixel Hunt / Figs / ARTE / Playdius)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
Life is Strange: Before the Storm (Deck Nine / Square Enix)
Night in the Woods (Infinite Fall)
Please Knock on My Door (Levall Games AB)
What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)

Best Ongoing Game
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)
Overwatch (Blizzard)
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG. Corp)
Rainbow Six: Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Warframe (Digital Extremes)

Best Independent Game
Cuphead (Studio MDHR Entertainment)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
Night in the Woods (Infinite Fall)
Pyre (Supergiant Games)
What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)

Best Mobile Game
Fire Emblem Heroes (Intelligent Systems / Nintendo)
Hidden Folks (Adriaan de Jongh / Sylvain Tegroeg)
Monument Valley 2 (ustwo games)
Old Man’s Journey (Broken Rules)
Super Mario Run (Nintendo)

Best Handheld Game
Ever Oasis (Grezzo / Nintendo)
Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia (Intelligent Systems / Nintendo)
Metroid: Samus Returns (MercurySteam / Nintendo)
Monster Hunter Stories (Marvelous / Capcom / Nintendo)
Poochy and Yoshi’s Woolly World (Good-Feel / Nintendo)

Best VR/AR Game
Farpoint (Impulse Gear / Sony Interactive Entertainment)
Lone Echo (Ready at Dawn / Oculus Studios)
Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
Star Trek: Bridge Crew (Red Storm Entertainment / Ubisoft)
SUPERHOT VR (SUPERHOT Team)

Best Action Game
Cuphead (Studio MDHR Entertainment)
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Nioh (Team Ninja / Sony Interactive Entertainment)
Prey (Arkane Studios / Bethesda)
Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda)

Best Action/Adventure Game
Assassin’s Creed: Origins (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)

Best Role-Playing Game
Divinity: Original Sin II (Larian Studios)
Final Fantasy XV (Square Enix Business Division 2 / Square Enix)
NieR: Automata (Platinum Games / Square Enix)
Persona 5 (Atlus)
South Park: The Fractured But Whole (Ubisoft San Francisco / Ubisoft)

Best Fighting Game
ARMS (Nintendo EPD / Nintendo)
Injustice 2 (NetherRealm Studios / Warner Bros. Interactive Ent)
Marvel vs. Capcom: Infinite (Capcom)
Nidhogg 2 (Messhof Games)
Tekken 7 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment)

Best Family Game
Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo)
Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft)
Sonic Mania (PagodaWest Games, Headcannon / Sega)
Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo)
Super Mario Odyssey (Nintendo EAD / Nintendo)

Best Strategy Game
Halo Wars 2 (Creative Assembly, 343 Industries / Microsoft Studios)
Mario + Rabbids Kingdom Battle (Ubisoft Paris + Milan / Ubisoft)
Total War: Warhammer II (Creative Assembly / Sega)
Tooth and Tail (Pocketwatch Games)
XCOM 2: War of the Chosen (Firaxis Games / 2K)

Best Sports/Racing Game
FIFA 18 (EA Vancouver / EA)
Forza Motorsport 7 (Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
Gran Turismo Sport (Polyphony Digital / Sony Interactive Entertainment)
NBA 2K18 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2018 (PES Productions / Konami)
Project Cars 2 (Slightly Mad Studios / Bandai Namco Entertainment)

Best Multiplayer
Call of Duty: WWII (Sledgehammer Games / Activision)
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games)
Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo EAD / Nintendo)
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corp.)
Splatoon 2 (Nintendo EPD / Nintendo)

Most Anticipated Game
God of War (Santa Monica Studio / Sony Interactive Entertainment)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / Sony Interactive Entertainment)
Monster Hunter World (Capcom)
Red Dead Redemption II (Rockstar Games)
The Last of Us Part II (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)

Trending Gamer
Andrea Rene (What’s Good Games)
Clint Lexa (“Halfcoordinated”)
Guy Beahm (“Dr. Disrespect”) 
Mike Grzesiek (“Shroud”)
Steven Spohn (AbleGamers)

Best eSports Game
Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
DOTA2 (Valve)
League of Legends (Riot)
Overwatch (Blizzard)
Rocket League (Psyonix)

Best eSports Player
Lee Sang-hyeok “Faker” (SK Telecom 1, League of Legends)
Marcelo “coldzera” David (SK Gaming, Counter-Strike: GO)
Nikola ‘NiKo’ Kovac (FaZe Clan, Counter-Strike: GO)
Je-hong “ryujehong” Ryu (Seoul Dynasty, Overwatch)
Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi (Team Liquid, DOTA 2)

Best eSports Team
Cloud 9
FaZe Clan
Lunatic-Hai
SK Telecom T1
Team Liquid

Student Game Award

Falling Sky (Jonathan Nielssen, Nikolay Savoy, Mohsen Shah / National Film & TV School)
From Light (Alejandro Grossman, Steven Li, Sherveen Uduwana / USC)
Hollowed (Erin Marek, Jerrick Flores, Charley Choucard / University of Central Florida)
Impulsion (Hugo Verger, Remi Bertrand, Maxime Lupinski / IIM)
Level Squared (Kip Brennan, Stephen Scoglio, Dane Perry Svendsen / Swinburne University)
Meaning (Hariz Yet / DigiPen Institute of Technology Singapore)

Best Debut Indie Game
Cuphead (Studio MDHR Entertainment)
Golf Story (Sidebar Games)
Hollow Knight (Team Cherry)
Mr. Shifty (Team Shifty)
Slime Rancher (Monomi Park)

Chinese Fan Game Award
Honor of Kings《王者荣耀》 (Timi Studio Group)
ICEY《艾希》(FantaBlade Network)
Gumballs & Dungeons《不思议迷宫》(QcPlay Limited)
jx3 HD《剑网3》重制版 (Kingsoft Corporation)
Monument Valley 2《纪念碑谷2》(ustwo games)